• ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

          • Najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku,

            aby przyjście na świat Chrystusa przyniosło ze sobą radość, pokój, nadzieję i miłość.

            Niech Nowonarodzony oświeca drogi codziennego życia, obdarza błogosławieństwem

            i pomaga życie czynić szczęśliwszym.

            Wesołych i rodzinnych świąt w radosnej atmosferze

            życzy Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne ZS w Turbi

          • WIGILIE KLASOWE

          • Dzisiaj na 2 dni przed wigilią Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły zebrali się w swych klasach, by wspólnie spędzić  czas przy szkolnych, "wigilijnych stołach". Było składanie życzeń, kolędowanie, prawdziwie świąteczna atmosfera...

          • SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

          • 21 grudnia 2022 roku spotkaliśmy się na dużej sali gimnastycznej, żeby posłuchać uczestników Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wszyscy wykonawcy wykazali się ogromnym talentem. Świąteczna atmosfera  towarzyszyła każdemu występowi. Jury w składzie: p. Piotr Szpara /przewodniczący/, p. Weronika Kroker- Nabrzyska, p. Eugeniusz Gumieniak ustaliło wyniki:

            KATEGORIA KLAS 0- III

            I miejsce- Antonina Bartoszek

            II miejsce- Gabriela Szelest

            III miejsce- Michał Uczarczyk

            Wyróżnienia zdobyli: Lena Surma, Martyna Kaplita, Wiktoria Rosły, Łucja Szczygieł

            KATEGORIA KLAS II- III

            I miejsce- Emilia Paterek

            II miejsce- Kacper Bełzak

            III miejsce- Mateusz Kowal

            Wyróżnienia zdobyli: Anna Kolasińska, Kinga Bródka

            KATEGORIA KLAS IV- VIII

            I miejsce- Julia Rutyna

            II miejsce- Amelia Krawiec

            III miejsce- Antonina Górak

            Wyróżnienia zdobyli: Nikola Kata, Elżbieta Brzuchnalska

            Na zakończenie konkursu kolędę wykonał przewodniczący jury PAN PIOTR SZPARA.

            WSZYSTKIM BARDZO GRATULUJEMY!

          • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY ZA NAMI...

          • 18 grudnia 2022 roku odbył się kolejny kiermasz świąteczny, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na budowę hospicjum -  Dom Aniołków w Skowierzynie.

            Nad sprawnym przebiegiem kiermaszu czuwali uczniowie z Samorządu Szkolnego wraz z opiekunamiChętni wolontariusze z klas siódmej oraz ósmych od wczesnych godzin porannych stawili się w szkole, by pomimo mrozu i śniegu kwestować na szczytny cel. Na kiermasz wpłynęło mnóstwo świątecznych ozdób wykonanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli, a także przez Koło Gospodyń Wiejskich w Turbi i Obojnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz ludziom o wielkich sercach, bo właśnie dzięki Wam udało się uzbierać pokaźną kwotę - 4177,04 zł

            Symboliczna "cegiełka" na budowę hospicjum zostanie przekazana na ręce Prezesa Fundacji "Z serca dla serca" po szkolnych Jasełkach 5 stycznia 2023 roku. 

          • UWAGA!

          • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek odbędzie się 21 grudnia 2022 roku o godzinie 9:00 na dużej sali gimnastycznej w naszej szkole.

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

          • „Ratujemy życie”

          • Projekt "RATUJEMY ŻYCIE" realizowany w PSP w Turbi dzięki programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanemu przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminę Zaleszany dobiega końca. W ramach projektu odbyło się szereg spotkań ze strażakami, ratownikami i nauczycielami, a także wyjazdów do Jednostek Straży Pożarnych m.in. do Kotowej Woli, Stalowej Woli i Niska, a także Jednostki Wojskowej w Nisku. W ramach zajęć uczniowie i rodzice szkolili się z pierwszej pomocy i utrwalali zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Podsumowaniem zajęć były m.in. warsztaty plastyczne pod nazwą „Ratujemy życie”. Uczniowie poprzez swoje prace pokazali jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają strażacy i ratownicy, którzy najczęściej są pierwsi na miejscu zdarzenia. Za ich trudną i odpowiedzialną pracę jesteśmy im bardzo wdzięczni. Prace uczniów okazały się bardzo pomysłowe i tematycznie związane z naszym projektem  dlatego zasługują na uznanie. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Dzięki dofinasowaniu, każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. W ramach projektu została zakupiona do naszej szkoły torba medyczna z podstawowym wyposażeniem. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania kiedyś zaprocentują i nabyte umiejętności na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów:)

          • "Anaruk- chłopiec z Grenlandii"

          • W dniu 16 grudnia 2022 r. na zakończenie projektu „Ratujemy życie”, uczniowie klas 0- III oglądali i sami brali udział w przedstawieniu teatralnym, pt. "Anaruk- chłopiec z Grenlandii" w wykonaniu aktorów z teatru "Blaszany Bębenek". Opowieść o chłopcu, który wychowuje się w mroźnej i śnieżnej krainie była dobrze już znana większości widowni, mimo to nikt się nie nudził. W spektaklu zastosowano zmienną scenografię, aktorzy również śpiewali oraz zachęcali dzieci do zabawy, aby razem z Anarukiem mogły poznawać świat. Uczniowie brali bardzo aktywny udział w spektaklu. Przedstawienie podobało się wszystkim.

            Cały projekt „Ratujemy życie” realizowany był dzięki programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wspieranemu przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminę Zaleszany.

          • PAMIĘTAMY...

          • W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w niedzielę 11 grudnia 2022 roku, w Zaleszanach odbyły się uroczystości upamiętniające górników zastrzelonych podczas pacyfikacji kopalni Wujek. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św, w intencji pomordowanych górników. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, w tym poczet naszej szkoły w składzie: Natalia, Amelia i Igor.

            Po Mszy Św. uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie odśpiewany został hymn państwowy oraz odczytany został apel pamięci. Po apelu żołnierze oddali salwę honorową. Następnie delegacje złożyły wieńce przy tablicy upamiętniającej "Dziewięciu z Wujka".

          • PIERNICZKOWO;)

          • Ojej cóż za zapach, cynamon, goździki,

            coś mi się wydaje, że ktoś upiekł  pierniki.

            Świąteczne pierniki, serduszka, dzwoneczki,

            kształty przeróżne, nawet gwiazdeczki!

             Rumiane, pachnące,pięknie przystrojone

            zapewne na choince będą zawieszone!

            Ciąg dalszy pierniczkowych wypieków przedświątecznych. Tym razem w wykonaniu klasy Zerowej, Pierwszaków oraz Drugoklasistów;)

          • Kampania „Biała Wstążka”

          • Z inicjatywy Samorządu Szkolnego oraz Szkolnego Koła Wolontariatu nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do Międzynarodowej Kampanii „Białej Wstążki”. Patronat nad kampanią objął wójt Gminy Zaleszany Pan Paweł Gardy. Hasłem tegorocznej Kampanii jest pytanie: „Kto Ci pomoże?”.

            Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania przeciwko przemocy wobec kobiet zainicjowana i organizowana przez mężczyzn. Kampania przeprowadzana jest jednocześnie w blisko 60 krajach świata, w tym również w Polsce. Rozpoczęła się ona 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet upamiętniającym zamordowanie w 1960 r. sióstr Mirabal – działaczek na rzecz praw człowieka w Republice Dominikany. Koniec kampanii „Białej wstążki” przypada 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

            9 grudnia 2022 roku, w naszej szkole pogadanki w klasach 0 – 8 przeprowadzili uczniowie klasy VIII b ukazując istotę kampanii. Na dowód solidaryzacji uczniowie w tym dniu nosili przypięte białe wstążki, jako symbol sprzeciwu wobec przemocy, a także zobowiązania do braku milczenia i akceptowania przemocy. natomiast szkolne korytarze na tę okazję przystrojone zostaly białymi balonami.

            W szkole rozpoczął się także plebiscyt, który w najbliższym czasie wyłoni spośród uczniów Dżentelmena -  Ambasadora „Białej Wstążki” - ucznia wyróżniającego empatią, wrażliwością na krzywdę oraz chęcią niesienia pomocy innym. Ambasador Kampanii otrzyma podczas Sesji Rady Gminy Zaleszany certyfikat nadania tytułu oraz statuetkę.

          • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ…

          • 8 grudnia uczniowie z klasy III uczestniczyli w warsztatach pierniczkowych . Dzieci miały okazję samodzielnie wałkować ciasto, wykrawać, piec i dekorować pierniki. Pod czujnym okiem wychowawczyni i Pani Joli Karbarz dzieciaki wykazywały się ogromną  pomysłowością w tworzeniu świątecznego przysmaku. Warsztatom towarzyszył nieustanny śmiech, a w powietrzu unosił się pachnący piernikami świąteczny nastrój. Uczniowie bogato zdobili ciasteczka posypkami, pisakami, kolorowym lukrem, a wszystko po to, by tymi słodkościami obdarować swych bliskich. Cudowne pierniczki musiały jednak być wcześniej "wypróbowane" przez wytwornych cukierników, aby mogli stwierdzić, czy mogą poczęstować nimi swych domowników.  Zaangażowanie i radość na twarzach dzieci mówią o pełnym sukcesie! Serdecznie dziękujemy Pani Joli z Publicznej Biblioteki w Turbi i mamie Franciszka za ogromną pomoc w przygotowaniu i pieczeniu pierniczków.

          • RATUJEMY ŻYCIE

          • Ostatnie miesiące upłynęły naszym uczniom pod hasłem „Ratujemy życie”. Projekt realizowany był dzięki programowi „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Fundacji Fundusz Lokalny SMK oraz Gminy Zaleszany. Dzięki wsparciu strażaków, ratowników medycznych oraz nauczycieli nasi uczniowie poszerzali swoją wiedzę i umiejętności dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Podsumowanie i sprawdzenie zdobytych umiejętności miało miejsce w czwartek 8.12.2022 r. w PSP w Turbi. Zajęcia poprowadził mgr Adam Surma, który ukończył kurs kwalifikowanej pierwszej  pomocy i posiada tytuł ratownika. Dzięki wcześniejszym szkoleniom uczniowie bez problemu udzielali właściwych odpowiedzi i doskonale wiedzieli jak przeprowadzić akcję udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Mamy nadzieję, że umiejętności nabyte w szkole pozostają na całe życie. Dziękujemy Panu Adamowi Surmie za poświęcony czas i zaangażowanie:)

          • Z MIKOŁAJEM W MAZIARNI

          • 7 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z klas ósmych, pod opieką Pana Dyrektora, odwiedzili Dom Opieki Senior+ w Maziarni.

            Celem wizyty były mikołajki, a w dokładniej upominki, z którymi uczniowie udali się do Seniorów. W ramach zbiórki mikołajkowej przeprowadzonej w naszej szkole, zebrano wiele artykułów biurowych i papierniczych, takich, o jakich marzyli Seniorzy.

            To już kolejny Dom Opieki Senior+, któremu pomogliśmy w ramach akcji mikołajkowej. Cieszymy się, że choć w tak niewielkim stopniu możemy pomóc ludziom, których wdzięczność maluje się wprost na Ich twarzach.

             

          • MIKOŁAJKOWO W NASZEJ SZKOLE

          • 6 grudnia – jak dobrze wiecie,

            Święty Mikołaj chodzi po świecie.

            Dźwiga swój worek niezmordowanie,

            I każde dziecko prezent dostanie.

            A kiedy rozda już prezenty,

            Wraca do nieba uśmiechnięty.

            Choć może czasem przykro świętemu,

            że nikt prezentów nie daje Jemu.

          • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          • 5 grudnia przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia.

            Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. 

            W tym dniu uczniowie - wolontariusze z klasy VIII a, przypomnieli społeczności szkolnej idee wolontariatu. Zachęcali kolegów, by podobnie jak oni wstąpili do Szkolnego Koła Wolontariatu, które już od kilku lat działa w naszej placówce. Do bezinteresownej pracy na rzecz potrzebujących zachęcał także Nasz Patron - św. Jan Paweł II, którego to słowa stanowiły motto przewodnie spotkania: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” 

            Druga część akademii poświęcona była spotkaniu z wolontariuszem działającym w Fundacji "Z Serca dla Serca”, która zbiera fundusze na budowę Domu Hospicyjnego dla dzieci "Dom Aniołków" w Zaleszanach.  Idea nie jest nam obca, bowiem pieniądze z pierwszego kiermaszu świątecznego przeprowadzonego kilka lat temu w naszej szkole, przeznaczone były na ten właśnie cel. Tegoroczny kiermasz, który będzie miał miejsce 18 grudnia, również będzie przeznaczony wsparciu finansowemu budowy tego Domu. Serdecznie zapraszamy!

            Pamiętajmy, że warto pomagać, bo...Dobro Wraca Ze Zdwojoną Siłą!

          • VII miejsce w etapie REGIONALNYM Drużynowego Turnieju Szachowego Igrzysk Młodzieży Szkolnej

          • 25.11.2022 r. drużyna starsza reprezentująca naszą szkołę w składzie: Michał Adamski- I plansza, Krzysztof Skiba- II plansza, Aleksandra Nowak- III plansza, Elżbieta Brzuchnalska- IV plansza rozegrała partie szachów w etapie rozgrywek regionalnych, które odbyły się w Rudniku. Nasi uczniowie zajęli 7 miejsce. Konkurencja była bardzo duża, a na wyróżnienie zasługuje Michał Adamski- kapitan drużyny, który wygrał aż 5 partii szachowych.

            GRATULACJE DLA WSZYSTKICH ZA DUŻY WYSIŁEK WŁOŻONY
            W PRZYGOTOWANIE SIĘ DO ZAWODÓW!