• 233. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA oraz 10. ROCZNICA KANONIZACJI ŚW. JANA PAWŁA II

          • W tym roku obchodzić będziemy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, a rocznica jej uchwalenia to niewątpliwie jedno z najważniejszych polskich świąt.

            O tych jakże ważnych dla nas czasach w montażu słowno - muzycznym przypomnieli nam uczniowie klasy IV  podczas uroczystej akademii, która miała miejsce 26 kwietnia 2024 r. Uczniowie przybliżyli czas obrad Sejmu Wielkiego, który zaowocował Naszą Konstytucją. Uroczystym śpiewem nasze solistki oraz chór w składzie klasy IV dodawali powagi całej akademii.

            Dalsza część akademii przygotowana przez klasę VI poświęcona była 10. rocznicy kanonizacji Naszego Patrona - św. Jana Pawła II. Uczniowie śpiewem i recytacją przybliżyli życie znanego całemu światu - Jana Pawła II. Dzisiaj, po raz kolejny, mogliśmy sobie uświadomić, jaki spotkał nas zaszczyt, że możemy nazywać się Polakami i być dumni z tego, że Ojczyzna wydała na świat tak wielkiego Człowieka, który patronuje naszej szkole.

             

          • WIOSENNE PORZĄDKOWANIE GMINY ZALESZANY i DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

          • 22 KWIETNIA 2024 r. w ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji WIOSENNE PORZĄDKOWANIE GMINY ZALESZANY. Wszystkie klasy wyruszyły na sprzątanie okolic szkoły. Uczniowie doskonale wiedzieli jak posegregować odpady. W szkole na półpiętrze umieszczona została specjalna tablica z informacjami na temat ochrony naszej planety, przy klasach gazetki informacyjne, na lekcjach informatyki wykonane zostały plakaty, a większość uczniów miało zielone elementy ubrania. Samorząd Uczniowski przeprowadził w poszczególnych klasach test wiedzy o Ziemi. Najlepiej wypadła klasa 2a w kategorii młodszej, natomiast w starszej grupie klasa 6. Gratulacje!

          • Dzień Otwartych Koszar

          • Z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych, 18. Pułk Saperów w Nisku zorganizował w piątek 19 kwietnia „Dzień Otwartych Koszar”. Święto Wojsk Inżynieryjnych  to inaczej Dzień Sapera ustanowiony na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego w 1945 roku.

            Nasi najmłodsi nie mogli nie skorzystać z okazji, by zobaczyć specyfikę koszar "od wewnątrz". Dlatego też od samego rana uczniowie klas 0 - III wraz ze swoimi Paniami udali się do JW w Nisku, gdzie mieli okazję obejrzeć sprzęt wojskowy i  i spróbować żołnierskiej grochówki. Część oficjalną stanowił przemarsz pododdziałów na Plac Apelowy Garnizonu Nisko, następnie uroczysty apel połączony m.in. z wręczeniem odznaczeń i nagród wyróżniającym się żołnierzom, a później miała miejsce część artystyczna.

            Po dniu pełnym wrażeń, uczniowie wrócili do szkoły.

          • Z wizytą w Bibliotece Publicznej - Akcja Żonkile

          • 19 kwietnia uczniowie klasy VII zostali zaproszeni przez Panią Jolantę Karbarz z Biblioteki Publicznej w Turbi

            do włączenia się w akcję społeczno - edukacyjną  Żonkile upamiętniającą  

            81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

            Akcja Żonkile zorganizowana została już po raz 12. Jej celem jest rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

            W Bibliotece Publicznej uczniowie obejrzeli wystawę tematyczna oraz film "Nie było żadnej nadziei",  przypięli sobie oraz pracownikom Ośrodka Zdrowia żółte żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć. Wszyscy doszli do jednego ważnego wniosku, że życie jest wartością największą i najważniejszą, a naszym działaniom powinien zawsze towarzyszyć szacunek, empatia i poszanowanie praw drugiego człowieka.

            Serdecznie dziękujemy Pani Joli za tak cenną lekcję historii i człowieczeństwa

            oraz słodkie przyjęcie;)

          • PRELEKCJA "BEZPIECZNY PRZEJAZD"- POSŁUCHAJ GŁOSU ROZSĄDKU

          • 17 kwietnia 2024 r. w naszej szkole gościliśmy Ambasadorów Kampanii Bezpieczny Przejazd z PKP Polskich Linii Kolejowych w Lublinie oraz Srtaży Ochrony Kolei z Posterunku Stalowa Wola Rozwadów w towarzystwie przeszkolonego psaKampania społeczna „Bezpieczny Przejazd” ma na celu uświadamianie jak ważne jest bezpieczeństwo na przejściach i przejazdach kolejowo - drogowych. Nasi goście ostrzegali przed skutkami wybierania drogi na skróty i przeprawianiem się przez tory w miejscach niedozwolonych. Wyjaśniali także, jakie skutki może nieść za sobą nieuwaga i korzystanie na terenach kolejowych z popularnych wśród młodzieży rozpraszaczy, np. smartfonów.

            BARDZO DZIĘKUJEMY AMBASADOROM! 

          • „Alicja w krainie czarów”

          • W czwartek 11 kwietnia uczniowie klas 0 - 3 obejrzeli w nowej sali widowiskowej MDK w Stalowej Woli przedstawienie profilaktyczne pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Musical ten to przepiękna opowieść, która rozwija wyobraźnię i wzbudza wiele emocji. Inspiruje nas i dodaje nam odwagi, żeby kroczyć przez życie pewnie oraz zawsze walczyć i nie poddawać się nawet gdy nadzieja jest nikła. To musical dla wszystkich, ponieważ każdy w tej historii znajdzie coś dla siebie. Ogromnym atutem widowiska były zachwycające i unikatowe, przestrzenne kostiumy podkreślające nastrój scen. Piękne piosenki, iluminacja i gra świateł wprowadziły wszystkich w magiczną opowieść.

            Wyjazd dofinansowano z Gminnej Komisji Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych w Zaleszanach. Dziękujemy;)

          • WIOSNA...

          • Wiosna, wiosna - tak piękna radosna

            Słoneczna pachnąca, przyrodą kwitnąca…

            Przyjście nowej pory roku jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć wszystkim jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Z tej okazji w środę 10 kwietnia uczniowie klasy 1, 2a i 2 b przygotowali wiosenne przedstawienie. Na pięknie udekorowanej, kolorowej scenie pojawiły się dzieci przebrane za wiosnę, kwiaty, bociany, żabki, motylki, biedronki, ślimaki, zajączki, pszczółki i skowronki.  Wierszami, piosenkami, tańcem  i uśmiechem powitały najpiękniejszą porę roku – WIOSNĘ!

            Mamy nadzieję, że WIOSNA zagości u nas na dobre, a wraz z nią ciepłe, słoneczne dni,  z których będziemy czerpać RADOŚĆ!!!

          • Konkurs profilaktyczny

          • Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież uczęszczającą do Publicznej Szkoły Podstawowej w Turbi

            do wzięcia udziału w konkursie profilaktycznym.

            Dla uczniów I - IV przygotowaliśmy konkurs plastyczny pt. „Żyję zdrowo - bo nie ulegam nałogom”. Celem konkursu jest przedstawienie za pomocą prac plastycznych zdrowego trybu życia, wolnego od substancji psychoaktywnych oraz ukazanie problematyki uzależnień od np. alkoholu, dopalaczy, nikotyny. Zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy plastycznej o tematyce zgodnej z celami konkursu dowolną techniką i w formacie A4.

            Natomiast dla uczniów klas V - VIII przeznaczony jest konkurs na spot profilaktyczny pt. ,,Wolni od uzależnień”. Celem konkursu jest ukazanie problematyki uzależnień od np. alkoholu, dopalaczy, nikotyny; promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od substancji psychoaktywnych oraz poszukiwania twórczych form wyrazu. Uczestnicy w grupach maksymalnie trzyosobowych przygotowują krótki spot filmowy trwający do 2 minut o tematyce zgodnej z celami konkursu. Dopuszcza się również wykonanie pracy plastycznej związanej z wyżej wymienioną tematyką i zarazem promującej zdrowy tryb życia, techniką dowolną w formacie A3.

            Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

            Wszelkich dodatkowych informacji udzielają Panie: Marzena Kuna, pedagog - Anna Bieniek, pedagodzy specjalni - Iwona Bakalarz i Joanna Suter - Cygan.

            Prace należy składać do 23 kwietnia u wychowawców klas lub u wymienionych Pań.

          • MISTERIUM WIELKANOCNE

          • Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Czas Wielkiego Postu jest czasem zadumy i refleksji. Z tej okazji, w dzień poprzedzający Triduum Paschalne, w kościele parafialnym w Turbi, uczniowie klasy 7 i 8 przedstawili Misterium Męki Pańskiej. Treść misterium stanowiły wydarzenia związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem  naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wzruszające przedstawienie skłoniło zapewne wszystkich do zastanowienia się nad sensem własnego istnienia. 

            Poprzez Misterium realizowaliśmy wielkopostną tradycję wspólnego przeżywania Męki Pańskiej i przygotowaliśmy się duchowo do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. 

          • IV GMINNY INDYWIDUALNY TURNIEJ SZACHOWY

          • 21 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się IV Gminny Indywidualny Turniej Szachowy. Gościliśmy zawodników z trzech szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. JP II w Skowierzynie, Zespołu Szkół w Zaleszanach oraz Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Zbydniowie. Razem z naszymi uczniami startowało w turnieju 50 osób. Zawody odbywały się w trzech grupach wiekowych w systemie „każdy z każdym”, przez co cały turniej trwał aż 8 godzin. Wszyscy uczestnicy mimo ogromnego zmęczenia dopingowali na koniec dogrywkę dwóch najlepszych zawodników w grupie najstarszej /Turbia- Skowierzyn/, w której wyłonił się zwycięzca, a został nim nasz uczeń Adam Zwolak z klasy VII. Emocje towarzyszące wszystkim rozgrywkom szachowym były ogromne, a rozegrano 826 partii.

             

            Wyniki turnieju

            Kategoria klas O- II (14 zawodników), w której uczestnikami byli uczniowie tylko naszej szkoły:

            1. Mizera Eryk /kl. IIa/ i Ignacy Wojdyła /kl. I/
            2. Sojecki Franciszek /kl. IIa/
            3. Bartoszek Antonina /kl. IIb/

            Kategoria klas III- V (14 zawodników):

            1. Filip Wiśniewski- uczeń naszej szkoły z klasy III
            2. Mazurek Marcel- uczeń naszej szkoły z klasy V
            3. Olaf- zawodnik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. JP II w Skowierzynie

            Kategoria klas VI- VIII (22 zawodników):

            1. Adam Zwolak - uczeń naszej szkoły z klasy VII
            2. Maksymilian- zawodnik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. JP II w Skowierzynie
            3. Jakub- zawodnik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. JP II w Skowierzynie

            DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW OGROMNE GRATULACJE!

            Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono drobne upominki. Nagrody oraz poczęstunek zostały dofinansowane z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zaleszanach.

          • OTWP 2024

          • 20 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się etap gminny OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ  „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Nasi przedstawiciele: Michał Grabowski z klasy I i Ksawery Giec z klasy VIII, chociaż nie zajęli miejsc na podium wykazali się dużą znajomością zagadnień związanych z pożarnictwem. Michał jako najmłodszy uczestnik otrzymał dodatkowo maskotkę psa strażaka.

            GRATULUJEMY I ŻYCZYMY SUKCESÓW W NASTĘPNYM ROKU!

          • WITAMY WIOSNĘ!

          • 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem.  Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Nasi najmłodsi z klas I - III powitali Wiosnę właśnie w taki sposób. Pięknie ustrojeni w wiosenne opaski, pokazali, jak bardzo się za Nią stęsknili. Dziękujemy pani Joli Karbarz za pomoc w "ukwieceniu" tego dnia naszym uczniom. Pozostali uczniowie też na wesoło powitali Wiosnę!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • Święto to ustanowione zostało z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku.

            Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do nadejścia wiosny oraz genetycznego podłoża Zespołu Downa –  21 chromosomu.

            Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego z jakim borykają się takie osoby.

            Celem podejmowanych działań jest zachęta do wyrażania naszej tolerancji, zrozumienia i wsparcia dla nich.  Tak też było w naszej szkole, gdzie uczniowie na znak tolerancji i solidarności założyli skarpetki nie do pary;) 

          • Światowy Dzień Żaby

          • Żaba, jako nieliczne spośród wielu zwierząt doczekało się swojego święta. Światowy Dzień Żaby obchodzony jest 20 marca, w dniu astronomicznej Wiosny! Żaby to zwierzęta, które występują w wielu różnych gatunkach na całym świecie. Mimo, że nie wzbudzają powszechnej sympatii, są niezwykle pożyteczne i odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Święto wymyślono po to, żeby ratować ginące gatunki żab.

            Nasi uczniowie na znak przyjaźni z tym płazem, ubrali się dziś na zielono!

          • DZIEŃ NA OPAK;)

          • Dnia 19 marca w naszej szkole po raz pierwszy odbył się zorganizowany przez Samorząd Uczniowski „Dzień na opak”.

            Tego dnia uczniowie naszej szkoły wyglądali i zachowywali się „trochę inaczej”. Wszystko zależało od ich poczucia humoru i wyobraźni. Większość z nich założyła ubrania na lewą stronę lub tyłem na przód. Zamiast  „Dzień dobry”, można było usłyszeć „Do widzenia”, a zamiast „Do widzenia”... „Dobranoc”;)

            Wszyscy bawili się dobrze, a na korytarzu i w salach lekcyjnych było więcej, niż zazwyczaj uśmiechniętych i radosnych twarzy.

          • Dzień bez plecaka

          • Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już po raz kolejny w naszej szkole. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, tydzień powitania kalendarzowej Wiosny rozpoczął się poniedziałkiem...bez plecaka. 

            Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, znalazła się nawet... klatka na gołębie!. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje! Zobaczcie sami fotorelację!

             

          • POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W PRZYSZOWIE

          • 12.03.2024 r. w PSP w Przyszowie odbyły się eliminacje powiatowe Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej. W zawodach rywalizowały reprezentacje szkół z powiatu stalowowolskiego. Drużyna dziewcząt z kl. VI i V w składzie: Augustynek Daria, Bizoń Alicja, Bródka Izabela, Grabowska Wiktoria,Kozdronkiewicz Alicja, Szewc Marcelina, Bródka Magdalena, Górak Antonina, Kobylarz Nicola, Wołoszyn Natalia, Rup Aleksandra zajęła III miejsce. Drużyna chłopców z kl. VI i V w składzie: Dul Mikołaj, Flisek Filip, Gerathy Conor, Kolasiński Hubert, Nowak Gabriel, Sasak Jan, Skibiński Mateusz, Szelest Szymon, Rosły Alan, Bieniek Szymon, Gimpel Franciszek, Mazurek Marcel wywalczyła miejsce II.

            Gratulujemy sportowej postawy!!!