• "Owoce i warzywa w szkole"

• Program „Owoce i warzywa w szkole” jest kontynuacją programu „Owoce w szkole” realizowanego w latach szkolnych 2009/2010 – 2013/2014.

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.

W Polsce program skierowany jest do 1 389 600 dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III.

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2014/2015 wynosi ok. 23,3 mln EUR (96,8 mln PLN).

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2,3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.

Program „Owoce i warzywa w szkole”
          w roku szkolnym 2014/2015

Agencja Rynku Rolnego informuje, że w dniu 29.08.2014 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce i warzywa w szkole". Ww. rozporządzenie wprowadza zasady realizacji programu w roku szkolnym 2014/2015.

Szkoła podstawowa zainteresowana udziałem w programie„Owoce i warzywa w szkole” w I semestrze roku szkolnego 2014/2015, powinna złożyć we właściwym miejscowo ze względu na siedzibę szkoły Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego:

lub

Dostawca zainteresowany udziałem w programie „Owoce i warzywa w szkole” w roku szkolnym 2014/2015, który:

• nie posiada zatwierdzenia do uczestnictwa w programie (tj. nie został wpisany do wykazu zatwierdzonych dostawców zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 września 2013 r.) – powinien złożyć we właściwym miejscowo ze względu na siedzibę dostawcy Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego  Wniosek o zatwierdzenie dostawcy do uczestnictwa w programie „Owoce i warzywa w szkole”
          •  posiada zatwierdzenie do uczestnictwa w programie (tj. został wpisany do wykazu zatwierdzonych dostawców zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 września 2013 r.) – nie musi ubiegać się o zatwierdzenie na rok szkolny 2014/2015, gdyż przyznane zatwierdzenie jest nadal ważne (jeśli nie zostało zawieszone lub cofnięte).

W danym semestrze roku szkolnego 2014/2015 dzieciom udostępnia się, co najmniej 20 porcji, w tym co najmniej:

Produkty owocowe

Minimalna liczba porcji
          obejmujących dany produkt

I semestr

II semestr

jabłko (min. 150 g)

10

gruszka (min. 150 g)

5

6

op. jedn. truskawek (min. 100 g)

1

op. jedn. borówek amerykańskich (min. 100 g)

2

op. jedn. soku owocowego (min. 0,2 l)

Produkty warzywne

op. jedn. marchwi (min. 60 g)

7

9

op. jedn. papryki słodkiej (min. 60 g)

2

op. jedn. rzodkiewek (min. 60 g)

5

op. jedn. pomidorów (min. 60 g- średnica jednej sztuki max. 40 mm)

3

op. jedn. kalarepy (min. 60 g)

1

op. jedn. soku warzywnego lub owocowo-warzywne (min.0,2 l)

3

Dzieci będą otrzymywały nieodpłatnie owoce i warzywa, co najmniej 2 razy i nie więcej niż 3 razy w tygodniu przez 10 wybranych tygodni w semestrze, w łącznej liczbie określonej przez ARR i opublikowanej na stronie internetowej www.arr.gov.pl.